Halk Ekmek Buun

Ekmeğin Hikayesi

İnsan vücudu, günde en az 500 kalorilik karbonhidrat kaynaklı enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjiyi almak için, 250 gr ekmek yemek yeterlidir. Ekmek sadece kalori kaynağı değil, insan vücuduna gerekli olan protein, vitamin ve mineralleri içeren, kolesterol ve damar sertliğine iyi gelen bir gıda maddesidir. Önemli bir Demir ve B vitamini kaynağıdır.

Ekmeğin bileşimi unun içeriğinden kaynaklanır. Unun yaklaşık %11’i protein, %0.5’i ham selüloz, %1’i yağ, %0.6’sı kül ve %74’ü nişastadır. Canlı bir organizma olan maya, fermantasyonu sağlayan esas unsurdur. Maya, protein miktarını artırırken, tuz da mineral içeriğini zenginleştirir. Ekmek üretimi, yoğurma, şekil verme, fermantasyon ve pişirme aşamalarından oluşan; dikkat, bilgi, deneyim ve teknoloji gerektiren bir işlemdir.
Ekmek yapımında kullanılan ürünler, laboratuvarda tahlil edildikten sonra fabrikamıza kabul edilir. İşbaşı yapacak personel, kişisel temizlik işlemlerinden sonra elbiselerini değiştirir ve sterilizasyon” odasına girerek kontrolden geçer. Odadaki alıcılar tarafından incelenen personel, fabrikamızın temizlik standartlarına uygun değilse, ekmek üretilen bölüme giremez.
Toroslar AŞ. Fabrikası'nda, 110 metre uzunluğundaki tünel hattın bir ucundan giren un, diğer ucundan ekmek olarak çıkar. El değmeden gerçekleşen ve 1 saat 15 dakika süren bu işlemde, tek seferde 5500 adet ekmek üretilebilir.

Toroslar AŞ. Fabrikası'nda, üretilen BUUN markalı ürünler, Akdeniz Bölgesin’nde bulunan otellere, restoranlara, kafelere, beachlere kadar bir çok işletmeye gitmekte ayrıca Libya, Suriye, Türkmenistan, Irak ve Mauritus Adasına kadar farklı kıtalardaki farklı ülkelere ihraç edilmektedir. Tüm bu yolculuklar sırasında hijyen her zaman ön planda tutulmaktadır. Ürünlerin tüketicilere ulaşana kadarki geçen zaman zarfında ürünlerin temiz kalabilmesi için bütün önlemler alınmaktadır.

Site Haritası

©2016 Toroslar Unlu. Her hakkı saklıdır.