Halk Ekmek Buun

Antalya’ya Sınırsız Hizmet Devam Ediyor !

Yıllardır el değmeden, hijyenik koşullarda üretilen ekmeklerini, Antalyalılara ulaştıran Antalya Halk Ekmek’in işletmeciliğini Ağustos 2015 tarihinden itibaren Toroslar AŞ. üstlendi. Toroslar AŞ, üretimine, Antalya Halk Ekmek üretim tesislerindeki tam otomatik sistemlerde hız kesmeden devam ediyor.

Üretim esaslarında hijyeni ön planda tutan Toroslar AŞ; tam otomatik sistemlerde, el değmeden ürettiği ürünlerini, 7/24 kesintisiz çalışarak güçlü dağıtım ağıyla tüketicilerine tam zamanında ulaştırıyor. Geliştirilmiş teknolojiyle ürünlerini üreten Toroslar AŞ., bünyesinde bulunan, alanında uzman gıda mühendisleri, 100 kişilik üretim ekibiyle ve gelişmiş lojistik alt yapısıyla tüm Antalya’ya aynı lezzet ve standartlarda, hijyenik koşullarda üretilen ekmeklerini ulaştırıyor.

Hammadde kabulünden son ürünün tüketici ile buluşmasına kadarki geçen tüm sürenin kayıt altına alınarak izlendiği Toroslar AŞ fabrikasındaki tüm uygulamalarda, ISO 22000 Gıda Güvenliği Sistemleri ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemleri klavuzluk ediyor.

Toroslar AŞ Fabrikasında, vardiya şeklinde çalışılarak yılın 365 günü üretime ara verilmeden üretim gerçekleşiyor. Üretilen ürünler, Antalya’nın farklı yerlerinde bulunan Antalya Büyük Şehir Belediyesi Halk Elmek büfelerinde, resmi kurum ve kuruluşlarda, devlet ve özel hastane kantinlerinde, otellerde, restorant ve kafelerde tüketicilerle buluşuyor.

Özellikle Antalyalılar tarafından sevilerek tüketilen, lezzeti ve besleyiciliğiyle ön plana çıkan Tam Buğday ekmeği, tüketicilerine ulaştırılmaya devam ediyor. Tam buğday ekmeğinin yanında tüketicilerine; normal, kepekli, tuzsuz ekmek, köy ekmeği, simit ve poğaça, ambalajlı olarak tost, kepekli tost, dilimli kepekli, dilimli köy,çavdar,bol tahıllı, hamburger, sandviç, sade ve kepekli roll ekmekler, sade ve kepekli galeta, elmalı tart, kruvasan, pastaban çeşitleriyle ulaşmaya devam ediyor.

Site Haritası

©2016 Toroslar Unlu. Her hakkı saklıdır.