Halk Ekmek Buun

Ekmeğin Hikayesi

İnsan vücudu, günde en az 500 kalorilik karbonhidrat kaynaklı enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerjiyi almak için 250 gr ekmek yemek yeterlidir. Ekmek, sadece kalori kaynağı değil, insan vücuduna gerekli olan protein, vitamin ve mineralleri içeren, kolesterol ve damar sertliğine iyi gelen bir gıda maddesidir. Önemli bir Demir ve B vitamini kaynağıdır.

Ekmeğin bileşimi unun içeriğinden kaynaklanır. Unun yaklaşık %11’i protein, %0.5’i ham selüloz, %1’i yağ, %0.6’sı kül ve %74’ü nişastadır. Canlı bir organizma olan maya, fermantasyonu sağlayan esas unsurdur. Maya, protein miktarını artırırken, tuz da mineral içeriğini zenginleştirir. Ekmek üretimi, yoğurma, şekil verme, fermantasyon ve pişirme aşamalarından oluşan; dikkat, bilgi, deneyim ve teknoloji gerektiren bir işlemdir.

Ekmek yapımında kullanılan ürünler, laboratuvarda tahlil edildikten sonra fabrikamıza kabul edilir. İşbaşı yapacak personel, kişisel temizlik işlemlerinden sonra elbiselerini değiştirir ve sterilizasyon” odasına girerek kontrolden geçer. Odadaki alıcılar tarafından incelenen personel, fabrikamızın temizlik standartlarına uygun değilse, ekmek üretilen bölüme giremez.
Toroslar A.Ş. Fabrikası'nda, 110 metre uzunluğundaki tünel hattın bir ucundan giren un, diğer ucundan ekmek olarak çıkar. El değmeden gerçekleşen ve 1 saat 15 dakika süren bu işlemde, tek seferde 5500 adet ekmek üretilebilir.

Toroslar A.Ş. Fabrikası'nda, halk ekmek için üretilen ekmek ve diğer unlu mamuller, Antalya’nın çeşitli noktalarında bulunan halk ekmek büfelerine, özel olarak imal edilmiş hijyenik taşıma araçlarıyla ulaştırılır. Sağlıklı bir ortamda üretilen ekmeğin, büfelere ulaştırılması sırasında da, temiz kalabilmesi için bütün önlemler alınır. Büfelerin dizaynı, ekmeğin sunumunu güzelleştirirken, çalışma ortamındaki sağlık koşullarıda yüksek standartlarda tutulur.

Site Haritası

©2016 Toroslar Unlu. Her hakkı saklıdır.